Opublikowany przez: Magda M. Redakcja 2019-09-10 07:30:46
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jake Ingle on Unsplash
Decyzja o samodzielnym powrocie dziecka ze szkoły to krok milowy w jego rozwoju. Ma ono bowiem poczucie, że jest na tyle „dorosłe” i odpowiedzialne, aby wracać po szkole bez opieki rodziców. Aby dopełnić formalności, rodzice muszą wówczas napisać dla szkoły specjalne oświadczenie o zgodzie na samodzielny powrót dziecka ze szkoły. Mamy dla was WZÓR takiego oświadczenia.
Zanim jednak pozwolimy dziecku na tak odważny krok, upewnijmy się, że jest na to gotowe (w miarę dojrzałe i odpowiedzialne), a wracając ze szkoły będzie BEZPIECZNE, bo taki też obowiązek nakłada na nas prawodawstwo.
Jeśli szkoła małego dziecka znajduje się dość blisko, a okolica, którą będzie ono wracało po szkole jest bezpieczna (brak ruchliwych tras, przejazdów kolejowych), po uzgodnieniu tego z dzieckiem możemy się pokusić, aby wracało ze szkoły samo. Zawsze jednak pamiętajmy, że jest to dziecko, za które odpowiedzialność aż do dorosłości ponoszą rodzice.
Oświadczenie o samodzielnym powrocie dziecka ze szkoły
3. W treści możemy napisać:
Zezwalam na samodzielny powrót ze szkoły (lub po zajęciach w świetlicy) mojego syna/córki, ucznia klasy… .
Samodzielny powrót będzie miał miejsce w dniach:
Poniedziałek, godz. …
….
Wtorek, godz. …
4. Oświadczenie Rodzica/Opiekuna:
Oświadczam, iż przyjmuję pełną odpowiedzialność za moje dziecko, z chwilą opuszczenia przez nie szkoły.
Okazuje się, że samodzielny powrót dziecka ze szkoły regulują przepisy ruchu drogowego, a wówczas pełną odpowiedzialność za dziecko w drodze do domu przejmują rodzice/opiekunowie prawni.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r., Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005r. Nr 108 , poz. 908 z późn. zm. ) dziecko w wieku do 7 lat, poza sferą zamieszkania, może korzystać z drogi publicznej tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat.
Należy także mieć na uwadze 89 kodeks wykroczeń, który stanowi, że "Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany”.
Narażenie dziecka na niebezpieczeństwo przez osobę na której ciąży obowiązek opieki nad nim podlega natomiast odpowiedzialności karnej – zgodnie z art. 210 kodeksu karnego, par. 1., stanowiącego "Kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Pamiętajmy więc, że chociaż samodzielny powrót dziecka do domu stanowi, że jest on dojrzałe, a my darzymy je zaufaniem, bierzemy za małego człowieka pełną odpowiedzialność. Dlatego decyzja o tym nie może być pochopna, a dziecko powinno być gotowe na taką samodzielność.
Czytaj też:
>> Jak napisać pozew o alimenty? Wzór
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.